Yazı Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 17:30
 
Spor'un Çocuk Gelişiminde Önemi
Başak Keçecigil
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni
 
 

Spor fiziksel ve sosyal gelişim aynı zamanda sağlıklı yaşam için önemli bir faaliyetdir. Özellikle küçük yaşlarda spora başlayan çocuklar hayata her açıdan olumlu bakmayı, fiziksel ve zihinsel olarak gücünü doğru kullanmayı, planlı, programli yaşamayı öğrenir. Takım sporu yapanlar takım çalışmasını, işbirliğini, yardımlaşmayı. özverili olmayı ve olumlu yönde rekabeti sportif faaliyetler sayesinde öğrenir.


Belli bir yaşa kadar branşlaşma yerine çocuğun koşma, sıçrama, atma, denge ve tırmanma gibi faaliyetler yapması hem motor ve koordinasyon gelişimi için hemde ileri dönemde branş seçiminde oldukça katkı sağlayacaktır bu nedenle çocukların güvenilir alanlarda bu tarz etkinlikleri yapmasına izin verilmelidir. 


Branşlaşmalar için doğru antrenör, doğru zaman ve destekleyici aile önemlidir. Çok küçük yaşlarda branşlaşmayı çok doğru bulmamakla beraber belli branşlarda örneğin cimnastik gibi 4 yaşında başlamasında bir sakınca yoktur. Branşlaşmalarda çocuğun gelişim dönemi, hazır bulunuşluğu, ilgi alanları, yeteneği bir bütün olarak değerlendirilmeli, ailer ise branş seçiminde kesinlikle kendi istekleri doğrultusunda ısrarcı olmamalıdırlar. 


Öğretmenler ve Antrenörler gerekli çalışmalardan sonra çocuğu yeteneği doğrultusunda doğru branş seçiminde yardımcı olacaklardır. Çocuklarımız özellikle 7-8 yaşına kadar koordinasyon, esneklik, güç ve dayanıklılık gibi becerileri geliştirilip bu yaştan itibaren uygun branşlaşmaya yönlendirilmelidir. 


Unutmayalım ki spor, çocukların sadece fiziksel olarak değil, psikolojik ve sosyal olarakta gelişmesine katkı sağlar, başarıları kadar hata ve yalnış durumlarda da nasıl baş edebileceğini öğrenir. Çocuklarımızın çoklu gelişimi için spor hayatlarında bir yaşam biçimi haline getirilmelidir.

 
Etiketler: Spor'un, Çocuk, Gelişiminde, Önemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı