Yazı Detayı
05 Kasım 2021 - Cuma 00:20
 
Şok Dalga Tedavisi
Hacer Görgülü
Fizyoterapist - Kemalpaşa Devlet Hastanesi
 
 

ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy), vücut dışında elde edilen şok dalgalarının çelik başlıklı bir aplikatör ile iletilerek ağrılı olan bölgeye uygulanması yöntemidir. Çok uzun yıllardır uygulanan bu sağlık metodu herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmediği, anestezisiz oluşu, kortizon ve benzeri bir kimyasal ilaç içermemesi sebebi ile de oldukça güvenilir bir uygulamadır.

 

Şok dalgaları temelde vücutta bir yenilenme, iyileşme hücrelerinde artış ve beraberinde yeni damarlanma oluşumu ile karakterizedir. ESWT tedavisi hastalığın nedenlerine yönelik bir tedavi olduğu ve vücudun kendi iyileştirici mekanizmasını kullandığı için, hastalık bir kez iyileşirse tekrarlama şansı oldukça düşüktür.

 

ESWT tedavisinde uygulama süresi yaklaşık 5-20 dakikadır. Atım sayısı ve şiddeti hastanın durumuna hastalığın seyrine göre planlanıp kişiye özel değerlendirme neticesinde tedavinin süresine karar verilir. İlk uygulamadan hemen sonra geçici olarak bir miktar ağrı hissedilebilir ve yan etki olarak hafif bir kızarma ve şişlik oluşabilir. ESWT uygulamasından sonra fizyoterapist eşliğinde yapılan mobilizasyonlar, yumuşak doku teknikleri ve fizyoterapistin önerdiği egzersizler ile tedavide başarı oranı artar.

 

UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?

 

Topuk Dikeni: İlerleyen yaş, plantar fasyanın esnekliğini azaltır ve topuğu koruyan yağ yastığını incelterek riskte artışa neden olur. Topuk kemiğine, bağlara ve topuk yakınındaki sinirlere aşırı stres uygulayan yürüyüş anormallikleri özellikle sert yüzeylerde tempolu yürüyüş veya koşu, uyumsuz veya kötü giyilmiş ayakkabılar (özellikle uygun kemer desteği olmayanlar) topuk dikeninin primer sebeplerindendir. Tabanlık veya yüksek ayak kemerine sahip olmak,şeker hastalığı ve obezite gibi bir takım risk faktörleri bu oluşumu tetikleyebildiği gibi altta yatan hiçbir sebep olmaksızın da gelişebilmektedir.

 

Birçok insan, topuk dikeni ve plantar fasilitte görülen ağrıları sabah ilk ayağa kalktıklarında ayak tabanlarına bıçak saplanması veya iğne batması şeklinde tarif eder. Ağrı daha sonra rahatsız edici bir acıya dönüşür. Genellikle uzun süre oturduktan sonra hasta ayağa kalktığında keskin ağrı geri döner.

 

Tenisçi ve Golfçü Dirseği: Dirsekte kas ve tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur. Ağrı aynı zamanda tendon üzerine stresin bindiği hareketlerle artabilir (kavrama, germe gibi). Bazen hiç hareket olmadan da ağrı olabildiği gibi aktivite ile birlikte dirsekte başlayıp ön koldan ele doğru yayılabilir. Önceleri düşük şiddetli olan bu ağrı, zorlayıcı hareketleri devam ettirdiğiniz sürece şiddetlenir. Ağrı ile beraber kol kaslarında da kuvvetsizlik meydana gelebilir.

 

Kalsifiye Omuz Ağrısı: Nedeni tam olarak bilinmeyen genellikle orta yaşlarda görülen çok ciddi ağrı ile karakterize omuzda hareket kısıtlılığına sebep olan bir omuz rahatsızlığıdır. Omuz kasının içinde birikmeye başlayan kalsiyum tendon içindeki basıncı arttırır. Bununla birlikte sıkışma bulgularının oluşmasını sağlar.

 

Diğer Uygulama Alanları: Kaynaması gecikmiş kırıklar, kronik tendon zorlanmaları ve kaslardaki ağrılı tetik noktaların tedavisi de ESWT’nin tercih edildiği alanlardan bazılarıdır. Sağlıcakla kalın…

 
Etiketler: Şok, Dalga, Tedavisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı