Yazı Detayı
09 Eylül 2021 - Perşembe 12:14
 
Değişen İklim, Ağlayan Dünya
Mahmut Çarpıcı
mahmutc3535@gmail.com
 
 

Yeryüzünde havaya salınan birçok zararlı gazdan, yok edilen ormanlardan, kurutulan göl ve nehirlerden, çevreyi atıklarla kirletmekten ve daha farklı nedenlerden dolayı gezegenimiz insan için yaşanılmayacak bir yere dönüşüyor. Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) hazırladığı raporda iç karartan tespitlerde bulundu. "İklim değişikliğinde ani, hızlı ve büyük ölçekli azalmalar olmadıkça, sera gazı emisyonları nedeniyle, küresel ısı artışı 1,5 santigrat dereceyi, hatta 2 santigrat dereceyi görecek" denildi. İzmir'deki ve yurt genelindeki anormal hava sıcaklığı da bu tespiti haklı çıkaran boyutta artmaya devam ediyor.

 

İnsanı uyutmayan sıcaklıklarla baş başa kalmış durumdayız. Bu dayanılmaz sıcaklıklar ormanlarımıza, su kaynaklarımıza, canlılarımıza ve sosyal hayatımıza büyük ölçüde zarar veriyor. Sıcaklık, sabotaj, bilinçsizlik ve ihmaller üst üste binince kaçınılmaz tablolarla karşılaşıyor, canlarımızı ve canlı varlıklarımızı kaybediyoruz. Lütfen hiç kimse ihmal yok demesin, elbette var. Önlemlerin yeteri kadar alınmaması sadece ülkemize özgü bir şey değil ancak bu durum kendimizi eleştirmeye engel oluşturmamalı diye düşünüyorum.

 

Ülkemiz dört mevsimi yaşayabilen, 3 özel iklimi bulunan, tarihi açıdan zengin, turizme ve çeşitli tarım ürünü yetiştirmeye elverişli özel bir ülkedir. Böyle bir cenneti daha da güzelleştirmek ya da cehenneme çevirmek bizim bilincimize bağlı bir konudur. Meseleyi eğitime getirmek istiyorum. İlkokul, ortaokul, lise olsun eğitim kademelerinin hiçbirinde çevre ve doğa ile ilgili sözlü ve uygulamalı bir ders bulunmuyor. Bu eksikliği insan davranışlarında büyük ölçüde hissediyoruz. Bazı insanlar doğayla buluştuğu zaman orada keyif yaparken onu istediği gibi kirletebileceği ve ona istediği gibi zarar verebileceği bir yer sanıyor. Cam-pet şişelerini, ambalajlarını, çöplerini bırakıp kaçıyor. Böylelikle ormanlar, su kaynakları, canlı yaşamı tehlikeye giriyor.

 

Doğa sanırım artık tepkisizliğini bozarak harekete geçiyor ve cezamızı vermeye başlıyor. Küresel ısınmayla, büyük orman yangınlarıyla, sellerle, fırtınalarla ve çeşitli afetlerle cevap veriyor. Bütün bunların bilimsel temelleri belli durumdadır ve çözümü de bellidir. Sağlıklı bir sanayi üretimi, sağlıklı bir tüketim, az atık, az kirlilik, insanı eğitmek ve insana doğa sevgisini kazandırmak. Bu sorunlar küresel çapta olsa bile en azından vatanımızı güzelleştirmek bizim elimizde. Vatanı sevmek sözle değil davranışla, bilinçle, uygulamayla olur elbette. Bu çılgın sıcaklıkları yaşarken sokak hayvanlarımız için bir kap su bulundurmayı ihmal etmeyelim. Ayrıca yangınlarla ve sellerle mücadele eden tüm personelimize ve gönüllülerimize bol kolaylıklar diler, onlara çok teşekkür ederim. Yakınlarını, köylerini ve mallarını kaybeden vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Gün yine dayanışma günüdür. Hoşça kalın.

 
Etiketler: Değişen, İklim,, Ağlayan, Dünya,
Yorumlar
Haber Yazılımı