Yazı Detayı
23 Ekim 2021 - Cumartesi 14:53
 
Botox (Botoks)
Op. Dr. Murat Şentürk
ENTO Kulak Burun Boğaz Hastanesi
 
 

Botoks nedir? Hocam botoks yaptırmalı mıyım?

 

Botoks (botox) aslında bir toksin olup colustridium botulinium adlı bir bakteriden elde edilmektedir. Botoks bozuk konserve zehirinin çokça basitleştirilmiş şeklidir. Halk arasında yılan zehri olarak yanlış bilinmektedir. Biz bu toksini güzellik işlemlerinde kırışıklıkların açılması, germe ve belli bölgeleri yukarı çekme (kaldırma) işlemi için kullanmaktayız.

 

Yaşlanma, genetik faktörler ve çevresel etmenler ile yüz bölgesinde kırışıklıklar, yerçekimi ile de sarkmalar oluşmaktadır. Kullandığımız mimikler ise bu kırışıklıkların oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Mimik hareketleri kullandığımız kas grupların üzerindeki deride kalıcı kırışıklıklar oluşmaktadır.

 

Doğal bir sonuç olan bu durumu önleme amaçlı botox kullanmaktayız. Botoksun etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama 4-6 ay kadar etki sürebilmektedir. Uyguladığımız botoksta etki hemen başlamadığı gibi, bir anda da yok olmaz, zaman içinde azalır. Yapıldıktan 2-3 ay sonra hafiflemeye , 4-6 ay sonra ise etki tamamen kaybolmaya başlar. Kalıcı bir etkisi kesinlikle yoktur. Botox eğitim gerektiren bir uygulamadır ve sadece eğitimi almış tıp doktorları tarafından uygulanmalıdır.

 

Eğitim almamış kişiler tarafından yapıldığında ise zararlı hale gelerek felce bile sebep olabilmektedir. Botox yaptırma kararı aldığınızda öncelikle hekim tarafından yaptırdığınıza emin olmalısınız. Kendi hastalarıma botoks yaparken hep anlattığım, yıllarca spor yapan bir sporcu, sporu bıraktığında bu kaslar küçülür ve oldukça zayıflar. Botoksta aynı etki ile yapılan bölgelerdeki kasları tekrarlayan seanslar ile zayıflatmaktadır.

 

Uzun ve tekrarlayan botoks seansları sonucu kaslar gücünü kaybedecektir. Bu yüzden tekrarlayan botoksların kalıcı kırışıklık oluşumunu da azalttığı bildirilmiştir. Genç yaşlarda botoks yaptırmaya başlamak ilerleyen yaşlarda oluşacak kırışıklıkların önüne geçecektir. Botoksu en sık kullandığımız ve güzel sonçlar aldığımız bölge kaş arası, alın ve göz çevresi olup üst yüz bölgesidir.

 

Bunun yanı sıra alt yüz bölgesi, masseter (çiğneme kası), gummy smile (gülerken diş etlerinin görülmesi) ve boyunda da kullanılarak iyi ellerde güzel sonuçlar alabilmekteyiz. Geceleri diş sıkma (Bruksizm), gıcırdatma şikayeti bulunan hastalarda da güvenle kullanılmaktadır. Diş sıkma tedavisinde çiğneme kası olan masseter ve temporal kasa (şakak bölgesi) yapılmaktadır.

 

Bu kasların stresini ve kuvvetini azaltarak kasta rahatlama sağlamaktadır. Buda diş gıcırdatma ve diş sıkma sorununu ortadan kaldırmaktadır. Botoks uygulamaları ortalama 15-20 dk arasında sürmekte olup, yüze sürülen yüzeyel anestezik kremler ile ağrı en aza indirilmektedir. Kısacası emin ellerde yaptırdığınız botoks işlemleri güzelliğinize güzellik katarak, yaşın vereceği olumsuz etkileri azaltmaktadır.

 

Sağlık ile, güzellikler ile kalın...

 
Etiketler: , Botox, (Botoks),
Yorumlar
Haber Yazılımı