Yazı Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 15:50
 
23 Nisan Nasıl Bayram Oldu?
Salih Topuk
Eğitim-İş Kemalpaşa Şube Başkanı
 
 

Anadolu’daki son Türk devleti olan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı, millet egemenliğinin ilan edildiği 23 Nisan 1920, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisidir. O gün, hem ülkemizin işgalden kurtuluşunu, hem de yeni Türk devletinin kuruluşunu sağlayacak olan; Temeli, bir kişinin veya zümrenin ülkeyi, insanları yönetmesine değil; halkın seçtiği vekiller tarafından oluşturulacak bir hükümetin ülkeyi ve insanları yönetmesine dayalı Cumhuriyet yönetimine geçişin ilk adımı atılmıştır.

 

Türk tarihinde bugün çok önemlidir ve yaşatılmalıdır. Bunun bilincinde olan TBMM 23 Nisan 1921’de aldığı bir karar ile, 23 Nisan’ı ilk “Milli Bayram” ilan etmiştir. “Hakimiyet-i Milliye Bayramı” olarak kabul edilen 23 Nisan, ilk defa 1922 yılında askeri geçit töreni ile TBMM'nin önünde kutlanmıştır.  Atatürk törende yaptığı konuşmada şunları söylemiştir:

 

“23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.Bütün cihan bilmelidir ki, artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!”

 

1921 yılında Ankara’da açılan “Himaye-i Etfal Cemiyeti” öğrencileri de bu kutlamalara askerlerle birlikte katılarak, törenlere farklı bir hava katmışlardır. “Himaye-i Etfal Cemiyeti” Kurtuluş Savaşı’nda yetim ve öksüz kalan şehit çocuklarının korunması ve yetiştirilmesi için kurulmuştur. Cemiyet başkanı Dr. Mehmet Fuat bey (Soyadı kanununda Atatürk, Dr. Mehmet Fuat beye “UMAY” soyadını vermiştir. Umay: Koruyucu, şefkatli anlamındadır.) Mustafa Kemal’in desteğiyle TBMM’nin açıldığı gün olan 23 Nisan günlerinde yetim, öksüz kalan şehit çocuklarını eğlendirmek, onların sorunlarını dile getirmek, onlara gelir sağlamak için etkinlikler düzenlenmesine önayak oldu.

 

İşte bu Cemiyetin de katılmasıyla kutlanmaya başlanan “23 Nisan Hakimiyet-i Milliye Bayramı” 1925 yılından sonra “Çocuk günü, Çocuk bayramı” adıyla da anılmaya başlanmıştır. İlk kapsamlı “Çocuk Bayramı” kutlaması 23 Nisan 1927’de yapılmıştır. O yıl Cemiyet 23 Nisan gününü “Çocuk Günü” ilan etmiştir. Halktan 23 Nisan bayramlarının daha geniş katılımla kutlanması istenmiştir. 1927 yılında “23 Nisan Çocuk Günü” törenleri devlet erkânının ve halkın geniş katılımı ile kutlanmıştır.

 

TBMM tarafından bayram olarak kutlanmasına karar verilen 23 Nisan bayramını Atatürk, 1929 yılında çocuklara armağan etti. Böylece 23 Nisan ilk defa “Çocuk Bayramı” olarak kutlandı. 1933 yılında çocukları özendirmek amacıyla 23 Nisan “Çocuk Bayramı’nda devlet makamları kısa bir süreliğine çocuklara verildi. Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından başlatılan bu uygulama günümüze kadar geleneksel olarak devam etmiştir.

 

27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan “Ulusal bayram ve genel tatiller hakkında kanun” uyarınca 23 Nisan “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak kutlanmaya devam edildi. 20 Nisan 1983 tarihinde yapılan değişiklik ile de adı,“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak değiştirildi.“ 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız kutlu olsun!

 
Etiketler: 23, Nisan, Nasıl, Bayram, Oldu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı