Haber Detayı
09 Eylül 2021 - Perşembe 11:47
 
TOKYO 2020 OLİMPİYATLARININ ARDINDAN TÜRKİYE
Beden Eğitimi Öğretmeni ve Basketbol Antrenörü Gülşah Özgül'ün okuyucuları için yazdığı ''Tokyo 2020 Olimpiyatlarının Ardından Türkiye'' adlı köşe yazısı yayında.
KÖŞE YAZILARI Haberi
TOKYO 2020 OLİMPİYATLARININ ARDINDAN TÜRKİYE

COVİD-19 salgını yüzünden geçtiğimiz yıl ertelenen Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunlarında ülkemiz 18 spor dalında 108 sporcu ile mücadele etti. Türkiye’den katılan 108 sporcunun 50’si kadın, 58’i ise erkek sporculardı. Toplamda 11 bin sporcunun mücadele ettiği Olimpiyatlarda, yaklaşık 5 bin kadın, 6 bin de erkek sporcu mücadele etti.

 

Kadın sporcu sayısının erkek sporcu sayısına yakın olması bizler için oldukça sevindirici ve dikkat çekiciydi. Olimpiyat tarihinde ülkemize okçuluk dalında ilk altın madalyayı getiren sporcumuz Mete GAZOZ hafızalara kazındı. Türkiye toplamda 13 madalya aldı. Güreşte 3 bronz madalyanın biri yine kadın güreşçimiz Yasemin ADAR dan geldi. Artistik jimnastikte Ferhat ARICAN dan bir bronz madalya geldi. Tekvando da iki bronz madalya alırken en fazla madalya Karate dalından geldi. Sporcularımız bir gümüş ve 3 bronz madalyayı ülkemize getirme başarısını gösterdi.

 

Bizleri asıl sevindiren ve gururlandıran ise KADIN sporcularımızın Tokyo da tarih yazmasıydı. Milli boksörümüz Busenaz SÜRMELİ kadınlar 69 kg da altın madalyayı alırken, diğer Milli boksörümüz Buse Naz ÇAKIROĞLU ise 51 kg da gümüş madalya kazandı. Fakat ben Olimpiyat 5.si olan gönüllerimizin şampiyonu KADIN voleybol A Milli takımımızı (Filenin Sultanları) anlatarak yazımı tamamlamak istiyorum. Ela, Meliha, Zehra, Cansu, Ebrar, Şeyma, Kübra, Meryem, Hande, Naz, Gözde, Fatma, Simge, Aylin ve tabi ki KADIN menajerimiz Pelin.

 

Aldıkları başarılarının yanında TÜRK KADININA bakış açısını değiştirdiler. Fırsat eşitliğine dikkat çektiler. KADIN özgürlüğünün sembolü oldular. Türkiye’nin aydınlık yüzünü yansıttılar. TÜRK KADINININ gücünü bütün dünyaya gösterdiler. Tüm sporcularımızın varlığıyla ve başardıklarıyla onur duyuyoruz. Sonsuz sevgilerimizle…

Kaynak: Editör: Gülşah ÖZGÜL
Etiketler: TOKYO, 2020, OLİMPİYATLARININ, ARDINDAN, TÜRKİYE,
Yorumlar
Haber Yazılımı