Haber Detayı
18 Haziran 2021 - Cuma 22:27
 
SAĞLIĞIN DİLİ
Kemalpaşa Devlet Hastanesi'nde Fizyoterapist olarak görev yapan Hacer Görgülü'nün okuyucuları için yazdığı ''Sağlığın Dili'' adlı köşe yazısı yayında.
KÖŞE YAZILARI Haberi
SAĞLIĞIN DİLİ

Damar damar üstüne biner mi? Ya da belki damar sıkışmıştır yoksa nasıl bir sabah uyandığımızda tüm hareket kabiliyetimiz kısıtlanmış gibi hissedebiliriz ki?

 

Parmak çıtlatmak kemik erimesine ya da kireçlenmeye sebep olur mu? Dizlerde de kireçlenme oluyormuş. Yok, mudur bunun kireç çözücü bir iğnesi bir ilacı? Oysaki çok da hareketli insanları tutar bu hastalık bir de fizik tedaviye mi görünsek? Elektrik veriyorlarmış iyileşiyormuşsun hemen bazen de hiçbir işe yaramadığını söyleyenler de oluyormuş. Nedir bu işin kıstası elektrik adamına göre mi muamele yapıyor yani?

 

Bir kırık bireyin yaşı kadar sürede mi iyileşir? Ya da üzerinden bir kış geçmeden kaynamaz mı şu kırık? Kemik iliği çorbası ile desteklesek her gün iyileşme sürecini hızlandırabilir miyiz bir nebze? Aslında eklemler hareket ediyor yoksa kırık değil de çatlak olabilir mi şu şişliğin sebebi? Ne fark varsa artık.

 

Peki ya genç yaşta bel fıtığı tanısı alan hastalar ömür boyu bu illet ile yaşamaya mahkûm mudur? Egzersiz ile günlerce omurga sağlığımızı desteklemektense ufacık bir cerrahi girişim ile alıp kurtulsak şu fıtık denilen organizmadan. Madem fıtık belimizde neden ayaklarımız uyuşuyor, topuklarımızın üzerinde yürümekte zorlanıyoruz ki yanlış bir tanı mı koydular yoksa?

 

Sorunsal nitelikli bu söylemler her gün klinikte duyduğumuz onlarca serzenişten sadece birkaçı. Bu köşede ise hedefimiz akademik referansları kaynak alarak merak ettiklerimizi irdelemek sağlığa giden bu yolda siz okurlarımızı elimizden geldiğince alan tecrübemiz doğrultusunda doğru yönlendirmek. Sağlıcakla kalın sağlıklı kalın.

Kaynak: Editör: Hacer Görgülü
Etiketler: SAĞLIĞIN, DİLİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı