Haber Detayı
09 Kasım 2021 - Salı 16:06
 
KEMALPAŞA'DAKİ ATATÜRK EVİ MÜZE OLACAK
İzmir'de Türk ordularının düşmanı denize döktüğü 9 Eylül 1922'den bir gece önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının konakladığı Kemalpaşa'daki Atatürk Evi, restore edilerek müze haline getirilecek.
KEMALPAŞA Haberi
KEMALPAŞA'DAKİ ATATÜRK EVİ MÜZE OLACAK

Kemalpaşa'da 19. yüzyıl sonlarında redif taburu olarak inşa edilen tarihi binanın restore edilmesi için İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ödenek tahsis edildi. Yıllarca askerlik şubesi olarak hizmet veren ve "Atatürk'ün kaldığı oda" olarak bugüne kadar tek bir bölümü ziyarete açılan binanın restorasyon çalışmaları Kemalpaşa Belediyesi tarafından yürütülecek. Tarihi belgelerde, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Arkadaşlar bütün hayatımda sevinçle geçirdiğim bir gece vardır. O gece ordumuzun İzmir'e girdiği günün burada geçirdiğim gecesidir." sözleriyle hatırlanan binanın her bölümüyle 18 ay içinde tamamen müzeye dönüştürülerek hizmete açılması hedefleniyor.

 

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, ilçenin Milli Mücadele tarihinde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Türk ordularının İzmir'e girdiği zaman Mustafa Kemal Paşa'nın 8 Eylül gecesini geçirdiği binanın daha sonra tadilat gördüğünü anlatan Karakayalı, şu bilgileri verdi: "Bina uzun zaman askerlik şubesi olarak kullanıldı. Kemalpaşa Belediyesi olarak burayı Kültür ve Turizm ile Milli Savunma bakanlıkları ile görüşerek kurumumuza tahsis ettirdik. İzmir Valiliğine müracaat ederek ödenek istedik. İnceleme sonucu yüzde 60'ı Valilik, yüzde 40'ı belediye tarafından gerçekleştirilecek şekilde onarım yapılması kabul edildi. İnşallah önümüzdeki günlerde aslına uygun restore ettirip halkımızın hizmetine açacağız."

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Çağrı ALTUNDAĞ
Etiketler: KEMALPAŞA'DAKİ, ATATÜRK, EVİ, MÜZE, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı