Haber Detayı
06 Kasım 2021 - Cumartesi 17:12
 
KEMALPAŞA'DA KALİFİYE ELEMANLAR YETİŞİYOR
Kemalpaşa'da, 800 öğrencinin eğitim gördüğü Mopak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunları, işsiz kalma kaygısı yaşamıyor.
KEMALPAŞA Haberi
KEMALPAŞA'DA KALİFİYE ELEMANLAR YETİŞİYOR

Organize sanayi bölgesinde 1997 yılında yaptırılan okulda birçok alanda, sanayinin ihtiyacı teknisyen ve kalifiye elemanlar yetiştiriliyor. Mezun olan öğrencilerin çoğunluğu aynı bölgede kurulu fabrikalarda iş bulabiliyor. Bazı öğrenciler de edindikleri belgelerle, kendi iş yerini kuruyor.

 

Okulun iş atölyelerinde üretilen ürünlerin pazarlanması için 2019'da döner sermaye işletmesi de kuruldu. Her geçen yıl ürünlerini geliştiren okul, Belçika'ya dezenfektan kabini, Dubai'ye bulaşık deterjanı, Libya ve Kanada'ya el dezenfektanı ihraç ederek 7 milyon liraya yakın ciro elde etti. Döner sermayeden öğrencilere, eğitimlere devam ederken asgari ücrete kadar ücret ödeniyor.

 

Okul Müdürü Hamit Dursun, "Açıkta kalan öğrencimiz yok. Özellikle bulunduğumuz bölge organize sanayi bölgesi ve burada bulunan 650'ye yakın fabrika sürekli bizden kalifiye eleman talep istiyor. Biz, organize sanayi bölgesinde tek okuluz, fabrikaların taleplerini tek başımıza karşılamamız mümkün olmuyor. Özellikle, 'Bize stajyer verin, bu stajyerler bizde yetişsin, daha sonra da bizimle çalışmaya devam etsin' diyorlar. Biz de buna yönelik öğrencilerimizi istekli firmalara yerleştiriyoruz. Mezun olduktan sonra da işlerine devam ediyorlar. Kimya teknolojileri alanında mezun olan öğrencilerimiz herhangi bir fabrikada işe girdiğinde rahatlıkla sabun, yağ çöz gibi temizlik maddesini yapabilecek bilgiye sahip oluyor. Talep çok yüksek. Son 1,5 ayda aldığımız sipariş miktarı 4,5 milyonu aştı." dedi.

 

Öğrencilerden Kübra Nur Atak, uygulamalı derslerin faydalı olduğunu, bu sayede dezenfektan, sabun gibi ürünleri yapmayı öğrendiklerini belirterek, kimya bölümünde ilerlemek istediğini ve gelecekte iş kaygısı yaşamadığını dile getirdi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Çağrı ALTUNDAĞ
Etiketler: KEMALPAŞA'DA, KALİFİYE, ELEMANLAR, YETİŞİYOR,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KEMALPAŞA'DA KALİFİYE ELEMANLAR YETİŞİYOR
KEMALPAŞA'DA KALİFİYE ELEMANLAR YETİŞİYOR
KEMALPAŞA'DA KALİFİYE ELEMANLAR YETİŞİYOR
KEMALPAŞA'DA KALİFİYE ELEMANLAR YETİŞİYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı