Haber Detayı
10 Ekim 2021 - Pazar 20:43
 
BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)
Op. Dr. Murat Şentürk'ün okuyucuları için yazdığı ''Burun Estetiği-Rinoplasti'' adlı köşe yazısı yayında.
KÖŞE YAZILARI Haberi
BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Rinoplasti olarak da adlandırılan burun estetiği ameliyatı, burnun şeklini, boyutunu değiştirmek amacıyla yapılan bir ameliyattır. Anatomi ve fizyoloji birikiminin estetik bakış açısı ile birleştiği bir sanattır. Burun ameliyatı sürecinde sadece şekil değil, burnun yüze uyumunu da içeren genel bir bakış ile değerlendirilmelidir.

 

Ameliyatın içeriği estetik açıdan olduğu kadar fonksiyonelliği de göz önüne bulundurmalıdır. Çoğu hasta şeklinden şikayetçi olduğu kadar, nefes alamamaktan da şikayetçidir. Nefes alamama problemlerinde en sık iç yapısındaki kıkırdak eğrilikleri ile karşılaşmaktayız. Bu tarz durumlarda hem şekil bozukluğu hem de iç yapısındaki patolojik problemler düzeltilmelidir. Rinoplasti ameliyatı 18 yaşından sonra her yaşta güvenle yapılabilmektedir. En sık 18-35 yaş aralığında tercih edilmektedir. Burun tıkanıklığının ön planda olduğu durumlarda ise hasta ve yakınları ile ayrıntılı görüşmeler neticesinde daha erken dönemde de ameliyat planlanabilmektedir. Rinoplasti de amacımız yüzümüz ile uyumlu doğal ve doğal olduğu kadar da estetik görünümlü bir buruna sahip olmaktır.

 

Rinoplasti için başvuran hasta ile operasyon öncesi ön görüşme yapılması önceliklidir. İlk görüşmede: Kapsamlı bir muayene sonrası hasta ile; Burnunda hoşnut olmadığı özellikleri, Sonrasında kavuşmak istediği görüntü, Ameliyat için ne kadar istekli olduğu, Operasyon ile ilgili korkuları, hakkında konuşulur. Hastaya ameliyat ile ilgili geniş bilgi verilir. Hasta ya ayrıntılı fotoğraf çekimi yapılır. Yaptığımız rinoplasti ameliyatlarında ameliyat öncesi fotoğraf değerlendirmesi önemlidir. Son zamanlarda bilgisayar destekli fotoğraf çalışmalarıda yapılabilmektedir. Bu simulasyon çalışmaları ile hastanın ameliyat sonrasında burnunun nasıl olacağı konusunda fikir sağlamaktadır. Bu simulasyon programları ile hasta sonraki haliyle ilgili ön bilgisi olmaktaktadır. Ancak bu programların bir elektronik ortamda olduğu ve ameliyat sonrası görünüm için garanti vermediği akılda tutulmalıdır.

 

RİNOPLASTİ AMELİYATINDA; Birçok rinoplasti tekniği mevcuttur. Hastanın burun yapısına, öncesi bir operasyon geçirip geçirmemesine göre teknik değişmektedir. Genel olarak açık ve kapalı teknik rinoplasti bulunmaktadır. İki tekniğinde kendine göre avantaj dezavantajları bulunmaktadır. Hekim tarafından burun yapısına göre en uygun teknik seçilmektedir.

 

Biraz tekniklerden bahsetmek istiyorum; Yıllar içinde, doğal görünümlü, kişinin yüz ve mimik karakterine uyumlu burun oluşturma anlayışının gelişmesine parallel olarak rinoplasti teknikleri de değişti. Bu durum, daha iyi sonuçların alınmasıyla hasta memnuniyetini giderek yükseltmektedir. Klasik yapısal(structural) rinoplasti olarak adlandırdığımız teknik ile burun sırtında bulunan fazla kemik ve kıkırdak kemer yapıları alınır ve burun yanlardan kırılarak daraltılır ve tüm burun sırtı yeni oluşturulacak şekile uygun olarak şekillendirlir. Son yıllarda daha çok populer olan bir teknik ise kapalı koruyucu (Preservation) rinoplasti yöntemidir. Bu yöntem ile burun sırtı kemerinin düzeltilmesi, törpülenmesi veya üstten kesme gibi işlemlere gerek duyulmadan burun kemiğine sadece alt kısımdan çıkartılarak kullanılan bir yöntemdir. Rinoplasti ameliyatı normal şartlarda 2-3 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası burun bant ve atel ile sarılmaktadır.

 

RİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASI; Operasyondan hemen sonra soğuk uygulamaya başlanabilir. İlk 2-3 gün morluk şişliklerin oluşması tamamen normaldir. Bu morluklar göz çevresi ve yüze yayılabilmektedir ama endişe edilmemelidir, geçecektir. Burun sırtındaki atel 6-7 gün içerisinde çıkarılmaktadır. Cilt tipine göre 1 hafta bandajlama yapılabilmektedir. Tam iyileşme süreci 1-2 yıla kadar sürebilmektedir. Rinoplasti sonrası atel alındıktan sonra 3. hafta 1. ay, 3. -6. ve 12.ay da kontrollerimiz yapılabilmektedir. İlk dönem kontrollerimiz herhangibir beklenmeyen durum için kesinlikle önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

Kaynak: Editör: Op. Dr. Murat Şentürk
Etiketler: BURUN, ESTETİĞİ, (RİNOPLASTİ),
Yorumlar
Haber Yazılımı