Haber Detayı
27 Temmuz 2021 - Salı 00:32
 
BEL AĞRISI VE BEL FITIĞI
Kemalpaşa Devlet Hastanesi'nde Fizyoterapist olarak görev yapan Hacer Görgülü'nün okuyucuları için yazdığı ''Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı'' adlı köşe yazısı yayında.
KÖŞE YAZILARI Haberi
BEL AĞRISI VE BEL FITIĞI

Klinik olarak “mekanik bel ağrısı” şeklinde tanımladığımız yakınma sebebi tüm etnik gruplarda hem erkekleri hem kadınları aynı oranda etkilerken bireyin günlük yaşam becerilerinin kalitesini de düşürmekte, mesleki faaliyetler üzerinde de stres, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik faktörleri beraberinde getirmektedir. Omurga hareketliliğinin fazla olduğu 20-40 yaş arasında daha çok görülürken yaş ilerledikçe omurlar arasındaki disklerin yıpranması ile beraber bu günlük yakınmalar kendiliğinden iyileşemeyecek boyuta ulaşmaktadır.

 

Hareketsiz bir yaşam tarzı, stabil vücut pozisyonu gerektiren bedensel olarak ağır iş yükü içeren çalışma koşulları, yoğun stres ve obezite eklem içi basıncı arttırarak ağrı algısını maksimuma ulaştırmaktadır. Her ağrının kökenine fıtık kaynaklı demek eksik yahut yanlış bir tanımlamadır. Bel fıtığında bel ağrısına ilaveten bacaklarda uyuşma, karıncalanma, his kaybı veya güçsüzlük görülebilir.

 

Kişinin yaşam kalitesini etkilemeyecek boyuttaki anlık ağrılar için spesifik tedaviler gerekmeyebilir. Birkaç günlük yatak istirahati, minimal dozda ağrı kesici ve omurga çevresi kasların egzersiz ile kuvvetlendirilmesi, ağrıya sebep olan çalışma koşullarının iyileştirilmesi ile tam iyilik hali sağlanabilir.

 

Bu koşullar sağlandığı halde ağrılar da herhangi bir azalma olmuyorsa eşlik eden bacaklardaki kas kuvveti kaybı kişinin iş ve sosyal yaşantısını olumsuz etkiliyorsa daha elektif tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Fizyoterapi uygulamaları da bu aşamada başvurduğumuz tedavi yöntemlerinden biridir. Tanıya uygun olarak belirlenen bir takım elektro fiziksel ajanlar bu evrede iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olmakla beraber egzersize de hazırlamaktadır. Bu uygulamaların doğru ve düzenli bir süreç içerisinde fizyoterapistler tarafından uygulanması oldukça önemlidir. Bu koşullar sağlandığında bel fıtığına yol açan omurlar arası problemli diskler genellikle 3-4 hafta içinde küçülür ve eşlik eden bacak ağrısı ortadan kalkar. Yani bel fıtığı uygun tedavi yöntemleri ile iyileşebilen bir hastalıktır.

 

Eğer fizik tedavi uygulamalarına rağmen hastanın ağrısı çok şiddetli ise ve ayakta ciddi güçsüzlük varsa son aşamada cerrahi uygulamalar açısından değerlendirmek uygun olur. Günümüzde bu cerrahiler küçük kesilerle, mikroskop veya endoskopi ile yapılmakta, kişi kısa süre sonra sosyal yaşantısına geri dönmektedir.

 

Her tanı kişiye özeldir. Bu sebeple bel sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durum ile ilgili şikâyetleriniz için kulaktan dolma söylentiler yerine alanında uzman kişilerden destek almak her zaman tercih sebebidir. Ağrısız egzersiz kapasitesi yüksek kaliteli bir hayat tarzı temennisi ile sağlıklı günler diliyorum.

Kaynak: Editör: Hacer Görgülü
Etiketler: BEL, AĞRISI, VE, BEL, FITIĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı