Haber Detayı
26 Eylül 2021 - Pazar 21:49
 
AMPUTE
Beden Eğitimi Öğretmeni ve Basketbol Antrenörü Gülşah Özgül'ün okuyucuları için yazdığı ''Ampute'' adlı köşe yazısı yayında.
KÖŞE YAZILARI Haberi
AMPUTE

Çoğumuzun belki de anlamını bile bilmediği bir kelime, kimine göre anlamsız kimine göre itici kimine göre nötr. Son zamanlarda çok fazla duymaya başladık. Hem itici hem de çekici. Bana şekil mi, içerik mi? Sorusunu sorduran kelime. Tensellik mi? Tinsellik mi? Günlerdir tekrar ediyorum. Ampute kelimesi beynimde dönüp duruyor. Bir yanım sevinç, bir yanım hüzün. Acaba bir yerlerimiz eksik olunca mı, bu kadar yürekli oluyoruz. Eksik bir uzvumuz var diye mi, ruhumuz bu kadar şahlanıyor. Eksik olduğumuz için mi, 2. Kez Avrupa Şampiyonu oluyoruz. Ya da onlar tamda bizim ruhumuzda mı bir şeyler eksik?

 

Peki nedir bu AMPUTE? Bazı sebepler neticesinde kaza geçirmiş ve birtakım uzuvları kaybolan kişilere AMPUTE denir. AMPUTE FUTBOL: Farklı bir spordur. Hem kuralları hem de oyuncularıyla normal futboldan farklıdır. Yedişer kişilik takımlarla oynanan ve AMPUTE oyuncuların mücadele ettiği futbol türü. Oyuncuların tek bir bacağı AMPUTE edilmişken, kalecilerin üst kısmında ampütasyon bulunmaktadır. Oyuncular maç sırasında koltuk değneği kullanmaktadırlar. Polonya’nın ev sahipliği yaptığı 2021 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nda Ampute Milli Takımımız oynadığı 5 maçı da galip bitirdi.Toplam 36 gol atıp sadece 2 gol yedi.

 

Finali İspanya ile oynayan Millilerimiz mücadeleyi 6-0 kazanarak namağlup şampiyon oldu. Ay Yıldızlı Futbolcularımız geçen yılda Avrupa Şampiyonu olmuşlardı. 2 yıl üst üste bu başarıya imza attılar. Bunun üzerine ne söylenebilir ne yazılabilir ki… Sizleri bilmem ama kendime şunu soruyorum, bir uzvu eksik bir insan bunları başarıyorsa, uzuvları tam insanlar neleri başarmaz ki… Amputemiz yeter ki ruhumuzda ve kalbimizde olmasın. Millilerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum…

Kaynak: Editör: Gülşah ÖZGÜL
Etiketler: AMPUTE,
Yorumlar
Haber Yazılımı