Haber Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 13:35
 
AFRA'YA KAHRAMANI'NDAN MEKTUP
Kemalpaşa'da yaşayan Altun ve Recep Arabacı çiftinin ilk çocuğu olan Down sendromlu lösemi hastası Afra Eylül'e kök hücre bağışlayan donör, bir çocuğun yaşama tutunmasını sağladığı için yaşadığı mutluluğu mektupla anlattı.
KEMALPAŞA Haberi
AFRA'YA KAHRAMANI'NDAN MEKTUP

Afra Eylül'e henüz 1,5 yaşındayken Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Akut Myeloid Lösemi teşhisi konuldu. Uzun süre hastanede kalan ve kemoterapi gören çocuğun yaşaması için tek çarenin kemik iliği nakli olduğu tespit edilince uygun donör için arayış başladı. Yurt içinde bulunan 3 donörün en uygunundan alınan kök hücrenin 28 Haziran 2019'da nakledilmesiyle Afra Eylül de sağlığına kavuştu. Ailenin başarılı nakil süreciyle yaşadığı sevinç, donörden gelen ve iyi dileklerin yer aldığı mektupla katlandı.

 

Ulusal Kemik İliği Bankası aracılığıyla gönderilen mektupta adı henüz açıklanmayan donör, Afra ve ailesine şöyle seslendi: "Ben üniversite öğrencisiydim bağış yaptığımda, şimdi ikinci üniversite için hazırlanıyorum. Bir gün arkadaşlarla konuşurken aklıma geldi. 'Kızılaya donör olmuştum ama aramadılar.' dedim ve yarım saat sonra Kızılay tarafından arandım. Bu tesadüf inanın beni çok şaşırttı. Telefondaki kişi 3 yaşına girmemiş bir kız çocuğuyla yüzde 100 uyum sağladığımı söyledi ve çok mutlu oldum. Böyle zahmetsiz bir işlemin bu kadar umut vadediyor olması mutluluk verici. Yaşadığınız zorlukları az çok tahmin edebiliyorum. Yine olsa yine veririm. Umarım pandemide zorluk yaşamamışsınızdır. Umarım güzel günleriniz olmuştur minik ile. Umarım tanışma fırsatımız olur. Allah yardımcınız olsun. Kendinize dikkat edin, güzel günler sizinle olsun." yazıldı.

 

Arabacı ailesi ise, kızlarını hayata bağlayan donöre, nakil işlemini yapan sağlık personeline ve zor süreçte yanlarında olan herkese minnet duyduklarını ifade etti.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Çağrı ALTUNDAĞ
Etiketler: AFRA'YA, KAHRAMANI'NDAN, MEKTUP,
Yorumlar
Haber Yazılımı