Yazı Detayı
02 Ekim 2020 - Cuma 15:11
 
Sorumluluk Almanın Mükafatı
Işık Şen Bilgi
Kemalpaşa Kültür ve Sanat Derneği Başkanı
 
 

Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş. Kendisi de pencereye oturmuştu. Bakalım neler olacak? Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler, sabahtan öğlene kadar. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi.

 

Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyordu. Sonunda bir köylü çıkageldi. Saraya meyve ve sebze getiriyordu. Sırtındaki küfeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına ıkına itmeye başladı. Sonunda kan ter içinde kaldı ama kayayı da yolun kenarına çekti. Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü. Açtı. Kese altın doluydu.

 

Bir de kralın notu vardı içinde.  "Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir" diyordu kral. Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı. "Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır."

 

Günümüzde de birçoğumuzun yaptığı  engeller karşısında çözüm bulmak yerine yersiz eleştrilerde bulunmak. Peki hiç düşündünüz mü çözüm bulmayı çare aramayı, bence hayır. Neden mi? Çünkü yapmamız gereken görevleri başkaları yapar diye bekliyoruz. Biz aslında birbirimizin sırtından geçinmeyi çok sevdik. Paramız var diye Mazlumları ezmeyi  tercih ettik. Nasılsa birisi yapar bana ne demeyi dilimize pelesenk haline getirdik.

 

Taşın altında altın olduğu  bilinseydi eğer kavga edilirdi kaldırmak için. Bu yüzdendir ki aldığımız sorumlulukları layıki ile yerine getirdiğimizde önümüze belkide  altından  daha kıymetli değerler çıkar. Bu dünyada kral da olsak çöpçüde olsak önemli olan görevimizi yerine getirmek aldığımız işin sorumluluğunu bilip ona göre hareket etmek. Unutmayın ki öldüğümüzde hepimiz eşit toprak parçasına sahip olacağız.

 

Arkamızda kalan ise yaptığımız iyilik ve kötülük. Tercih sizin. Günümüz yaşantısını küçük bir Kıssadan hisse ile değinmek istedim umarım herkes kendi payına olanı alır. 

 
Etiketler: Sorumluluk, Almanın, Mükafatı,
Yorumlar
Haber Yazılımı