Yazı Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 13:06
 
Sabıkalı Viraj
Erhan Gönülbağı
Emekli Jandarma Binbaşı
 
 

Sevgili okuyucularımız;


Ülkemizde meydana gelen, trafik kazalarının ana sebeplerinden birisinin  sürücü hatalarından kaynaklandiğını hepimiz biliyoruz. 2019 yılında meydana gelen trafik kazalarında yüzde 4.9 azalma olsa da her gün kazalara bir yenisi ekleniyor. Aynı yıl meydana gelen 1 milyon 168 bin 144 trafik kazasında 5 bin 473 vatandaşımız hayatını kaybetti, 283 bin 34 kişi de yaralandı. Bu tablo; konu üzerinde önemle durmamız gerektiğini bize göstermeye sanırım yeterlidir. Son yıllarda büyük yatırımlar yapılarak yapılan bölünmüş karakolu projelerinin kazaları azaltılmasında olumlu etkisi olsa da halen kazaların olması gerçekten üzücü.


Kemalpaşa ilçemiz de transit karakolu geçiş yapılan yol güzergahında olması nedeni ile ismini sıkça duyduğumuz yerlerden malesef biri konumundadır. Bu gün burada İzmir-Kemalpaşa karayolu (35-25)' nun 8 km.lik kısmı üzerinde duracağım.


Kemalpasa Organize Sanayi bölgesi (OSB) içerisinden geçen ve ilçemizi İzmir iline bağlıyan, bu yolun her kilometresi malesef kaza haberleri ile doludur. Özellikle "meltem virajı" var ki; hemem hemen her hafta bir kaza haberi okuyoruz, görüyoruz. Erze Ambalaj ve plastik fabrikasından başlayan, fibrosan fabrikasına kadar devam eden 3-4 km.lik yolun sabıkası oldukça kabarık. Bir dikiş, bir geliş olmak üzere yolun her iki yanında emniyet şeridi olmasına rağmen kazaların olmasının elbette bazı sebepleri var. Sürücü hatalarını bir kenara koyacak olursak, yol ile ilgili bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini düşünenlerdenim.


Yetkililerden aldığım bilgilere göre; son 9 aylık sürede bu yol üzerinde 43 yaralanmalı ve maddi hasarlı kaza meydana gelmiş bu kazalarda 57 vatandaşımız yaralanmıştır. Bu kadar önemli aslında yıl bitmeden haftada bir veya iki  kaza olduğu ortada. O halde ne yapılmalı bu konuları yazalım;


Öncelikle düzenli ve devamlı trafik kontrolleri yapılmalı, bu 4 şeritli yol mutlaka bölünmüş yol haline getirilmeli, büyük araçların fabrikalara giriş ve çıkışlarına imkan sağlayan yan yol uygulaması yapılarak karşı tarafa kontrollü geçiş imkanı sağlanmalı. 


Kocatürk Eğitim kurumları önünde bulunan trafik ışıklarının İzmir yönü viraja kadar çekilmeli, okuldan çıkış yapan araçlar içinde geçiş imkanı sağlanmalı, bu sayede viraja girecek olan araçlar trafik ışığını erken göreceği için yasaklayacak ve durabilecektir. Trafik akışının yoğun olduğu saatlerde trafik denetimlerine ağırlık verilmelidir. Meltem virajının adı; hep sade bir esinti olarak kalmasını istiyorsak bu konuya yetkililerimiz acile kafa yormaya gerekir. Sonuçta her kaza yitirdiğimiz canlar, yaralanan, sakat kalan bizim canlarımız. Kaybedilen hasarlar da, milli servetimi olduğu unutulmamalı. 


Yarınlarımız daha güzel olsun diye sizler ile burada buluşmaya devam edeceğim. Unutmayalım ki gideceğimiz yere daha sağlıklı varabilmek bizim elimizde, biz bunu hırslarımıza, kurban etmemeliyiz. Sağlıcakla kalın.

 
Etiketler: Sabıkalı, Viraj,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı