Yazı Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 11:30
 
Kemalpaşa'da Doğa
Mahmut Çarpıcı
Sosyal Bilgiler Öğretmeni
 
 

Spor yapmak bedenimiz ve zihnimiz için önemli bir etkinliktir. Çeşitli sporlarla stres atmak, fazla enerjiyi boşaltmak, zamanı güzel değerlendirmek, sosyalleşmek vb. amaçlarla spor yapılmaktadır. Bazılarımız ilgilenmese de bu etkinlik hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Mustafa Kemal Atatürk sporun önemini şu sözlerle vurgular: "Spordan yoksun olan bir gençlik nasıl ki vatan müdafaası sırasında etkili olamıyorsa, insan denen varlığın kafa yapısı da ne derece tekamül ederse etsin, bedeni inkişafı noksan ve yetersiz olursa, o kafayı ileriye götüremez, taşıyamaz." Bu sözdeki gençlik, sadece yaşı genç olanlar diye anlaşılmamalıdır. Yaşı ne olursa olsun spor yapıp beden ve zihnini canlı tutan herkes kendine gencim diyebilir. İşte asıl genç olmak bence budur. 

 

İlçemiz çeşitli spor branşlarında ülke ve dünya çapında güzel başarılarla temsil edilmektedir. Ancak ilçemizde göz ardı edilen bir spor var ki değeri  ne zaman anlaşılır bilinmez. Değerini İzmir'den gelenlerin bildiği, her hafta sonu İzmirlileri ilçemize çeken, benim de eğitimini aldığım ve federasyonuna kayıtlı olduğum bir spor ; dağcılık ve doğa yürüyüşü. Bu etkinlikte rekabet, maç, ödül, madalya yok ama dayanışma, arkadaşlık, dostluk, keşfetme arzusu, doğa ile tanışma, sosyallik ve dahası var. Dağcılığın diğer adı alpinizmdir. En kısa tanımıyla dağcılık, dağlarda yapılan yürüyüş, kampçılık ve tırmanış sporudur. Kayada, buzda, karda dağcılık tekniklerini ve araç gereçlerini kullanarak doruğa ulaşan veya ulaşmayı hedefleyen kişiye de dağcı denir. Diğer sporlarda olduğu gibi bu sporun da olması gereken bazı kuralları vardır. Bu sporda ben duygusu değil biz duygusu ile hareket edilir.

 

Dağlarımız türkülerimize, şiirlerimize, resimlerimize, hikayelerimize, sevdalarımıza konu ve milli mücadele döneminde kahramanlarımıza yuva olmuştur. Bu engin yükseklikler bizlere doğa ile bütünleşme imkanı verir. Çıkarken bizleri terletir. Sakince zirveye doğru giderken ormanlarla, bitkilerle, çiçeklerle ve çeşitli canlılarla tanışırız. Zirvede gökyüzü ile bütünleşirken çayımızı yudumlayıp uzaklara dalar, rüzgârın o farklı sesini dinler ve o ter ile bütün olumsuzlukları bir nebze boşaltırız. Diğer sporlara göre bu nedenlerden dolayı dağcılığın farklı bir yeri olduğunu düşünüyorum.

 

Filmlerde gördüğümüz dağ ortamları ilçemizde olmasa da günübirlik ve kamplı etkinlik yapabileceğimiz değerli bir coğrafyaya sahibiz. İzmirli dağcıları çeken birçok yerimiz var. En başta eteğinde bulunduğumuz Nif Dağı, karşımızda Spil Dağı, Yukarıkızılca ve Dereköy arasında Mahmut Dağı, Bağyurdu'nda Dededağ. Yiğitler'de Armutlu'da, Ören'de, Nazarköy'de, dağ köylerinde ve çeşitli yerlerde yürüyüş rotalarımız bulunmaktadır. Yerel yöneticilerimizden ve spor müdürlüklerimizden bu spora da ilgi göstermelerini beklemekteyim. Gündem Kemalpaşa’daki diğer ekip arkadaşları da sıcak bakarsa, bu faaliyetleri küçük çapta da olsa başlatabiliriz. Her şey bir sırt çantasını hazırlamaya bakıyor.

 

Herkese doğa ile geçen günler dilerim.

 
Etiketler: Kemalpaşa'da, Doğa,
Yorumlar
Haber Yazılımı