Yazı Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 17:46
 
İdam Cezası İşe Yarar mı?
Erhan Gönülbağı
Emekli Jandarma Binbaşı
 
 

Ülkemizde; yasalarımızda var olan, idam cezası 2003 yılında Avrupa Birliği Uyum yasaları çerçevesinde, Anayasada yapılan değişiklikle kaldırıldı. Geriye dönüp baktığımızda, Cumhuriyet tarihi boyunca bir çok kez uygulandığını görüyoruz. Bu uygulamalardan, en çok öne çıkan ise 1961 yılında merhum, Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanın idam edilmesidir.

 

Bugün bile tartışma konusu haline gelen; idamların geriye telafisi mümkün değildir. Sahte deliller, yalan yanlış tanık beyanları, ispatı sağlanamayan söz ve davranışlar sonunda verilen idam kararları, uygulandıktan sonra artık geriye dönüşü olmayan bir yola, girilmiş demektir. Elbette her suçun cezası idam olamaz. Ama bu gün bile Adnan Menderes' in idamını tartışıyorsak, 12 Eylül darbesinden sonra darağacına yaşı büyütülerek gönderilen  Erdal Eren'i tartışıyorsak, her şeyin mümkün olduğu bir Türkiye de yaşadığımızı unutmamalıyız.

 

Suç işlemesinde, idam cezasının, caydırıcı etkisinin olup olmadığıayrıca yetkili kurulların etraflıca tartışmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Kanaatimce; ülkemizde uygulanmasını istediğimiz, idam cezasının; Vatana ihanet, Darbe teşebbüsü, Çocuk istismarı sonunda ölümle sonuçlanan olaylar ile Terör örgütleri yönetici ve üyelerine verilmesidir. Ancak diğer ülkelerde ki uygulamalara da bakmak gerekir. Örneğin; İran. PKK terör örgütünün de bağlı olduğu,  Demokratik toplum kongresinin, İran kolu PJAK'lı teröristler,  İran da yakalandığı zaman idam cezasına, çarptırıldıklarını yada ülkede;  PJAK kaynaklı, terör eylemi olduğunda, ceza evlerinde tutulan,  PJAK üyelerinden bir kaçını sallandırdıklarını duyuyoruz. Buda;  İran PKK'sı,  PJAK'ın  tabiri caizse,  elini kolunu bağlıyor. Silahlı eylemlerde bulunmasını engelliyor. Siyasal alanda örgütlenip, faaliyet göstermesini sağlıyor. 

 

İdam cezası, suç işlenmesini  engeller mi? Düşünmek gerekir. Muhakkak caydırıcı etkisi vardır. Ama bu suç işleyenlerin yaptıkları eylemlerden tamamen vaz geçirir mi? Kestirmek zor. PKK terör örgütünü ele alalım.  İdam cezası var kabul edelim ve uygulandığını düşünelim, terör örgütü bu eylemlerinden vazgeçer mi? Faaliyetlerini sonladırıp silahları ile birlikte teslim olur mu? Olaya popülist yaklaşımlardan uzak, fayda- zarar hesabını iyi yapmak tartışmak, daha doğru olur diye düşünüyorum. Sonuçta sadece teröristleri idam etmeyeceğiz. 

 

Eğer idam cezası, halihazırda ülkemizde var ve  uygulanıyor olsaydı, benim hiçbir zaman inanmadığım ancak halen bazı yazar,  çızerlerin. "Böyle bir örgüt yoktur" mahkeme kararları olduğu halde Ergenekon Terör örgütü diye bahsettikleri, yapıya dahil edilenlerin birçoğu hayatta olmayacaklardı. İyi düşünmek lazım. Doğru karar vermek için idam cezasını uygulayan ülkeleri incelemeli, gelişmişlik düzeyleri, suç işlenmesi oranlarına bir katkı sağlayıp sağlamadığı iyi değerlendirilmelidir.

 

Gelelim bu kanun nasıl çıkacağına; Parlamento da verilecek kanun teklifi ile çıkacaktır. Bunun başka yolu varmış gibi meydanlarda şov yapmak doğru değildir. 15 Temmuz Darbe teşebbüsünün üzerinden 3 yıl geçti. Sanıklar hakkında hergün mahkemelerce kararlar açıklanırken; meydanlarda ilk günden beri "idam isteriz" sloganları atılırken ve hatta 15 Temmuz sonrası siyasi parti liderleri idam ipi atarken bu gün sanki yasa teklifini ben verecekmiş gibi  "meclis karar alırsa hemen imzalarım" demek, akla ve mantığa malesef uymuyor. Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran  siyasi parti bunu kimden bekliyor,  anlamak mümkün değil.

 

Verilen mahkeme kararlarından sonra idam cezası gelse dahi, nasıl uygulanacağı meçhul. Kanunlar geriye yürümeyeceğine göre hadi buyurun çıkartalım. Ne yapılacaksa;  işi sulandırmadan, geniş tabanlı bir an önce nihai karar verklerek yapılmalıdır. Bıçak, her defasında kemiğe dayandığında, temcit pilavı gibi  sofraya getirilmemeli, ülkemizin gündeminden düşürülerek, gerçek gündeme zaman ayrılmalıdır. Bizim esas hedefimiz; gelecek nesillerin iyi yetiştirilmesi ve idam cezasını hak edece,  bir suç işlememsi olmalıdır. Yarınlarımız daha güzel olsun, sağlıcakla kalın.

 
Etiketler: İdam, Cezası, İşe, Yarar, mı?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı