Yazı Detayı
23 Ekim 2021 - Cumartesi 15:03
 
Gerçek Sevgi
Işık Şen Bilgi
Kemalpaşa Kültür ve Sanat Derneği Başkanı
 
 

Sevgili okurlarım; Kalpten sevgiyi, gerçek kardeşliği unuttuğumuz şu günlerde okuduğum ve bana çok anlamlı gelen güzel bir öyküyü paylaşacağım sizinle.

 

Birgün sormuşlar ermişlerden birine; Sevginin sadece sözünü edenlerle onu yaşayanlar arasında ne fark vardır? Göstereyim demiş öncelikle sevgisini dilinde taşıyanları davet etmiş ve sofrayı kurmuş, sıcak çorbalar gelmiş arkasından da, derviş kaşığı denilen bir metre boyunda kaşıklar gelmiş. Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz diye şart koşmuş derviş.

 

Kaşıklar uzun geldiği için bir türlü dökmeden ağızlarına götürememişler bakmışlar ki beceremiyorlar aç kalkmışlar sofradan. Bunun üzerine şimdi gerçekten sevgiyi bilenleri çağıralım yemeğe demiş. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa. "Buyurun" deyince, her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak içirmiş.

 

Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan işte demiş ermiş, 'kim ki gerçek sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz ve şunu da unutmayın, gerçek pazarında alan değil, veren kazançtadır daima.

 

Bir insan, başka bir insanın hayatına sevgi kattığında gerçekten kendi yaşamı da bir anlam kazanıyor. Paylaşmayı, sadece ihtiyaç sahibi bir insana destek olarak görmemek lazım. Bir insanın maddiyat dışında sevgiye, ilgiye, psikolojik desteğe veya güzel bir anı yaşamaya da ihtiyacı olabilir. Paylaştığınızda başka insanları mutlu edersiniz ve siz de mutlu olursunuz.

 

Ben de bu felsefeyle uzun bir süredir kendi imkânlarım ölçüsünde paylaşımlar yapmaya çalışıyorum. Paylaşım yaptığım insanlar veya kurumlar da mutlu oluyor, ben de mutlu oluyorum. Başkalarının hayatına dokunarak, daha güzel şeylerin olabilmesine vesile olma düşüncesi ayrıca mutluluk veriyor.

 

Bir şeyler paylaşmak ve mutlu etmek için bir insanı tanıyor olmanız veya karşılık beklemeniz gerekmez. Önemli olan, doğru paylaşımın, doğru kişilerle yapılması. Emin olun, herkesin paylaşabileceği bir şeyleri vardır. Bu kimi zaman eşyanız olabilir, zamanınız olabilir, ilginiz olabilir, sevginiz olabilir.

 

Paylaşın, başka insanların hayatlarına dokunun. Onların hayatlarına dokunurken kendi hayatınıza da anlam kattığınızı göreceksiniz. Çünkü gerçek sevgi budur. Daima sevgi ile kalın..

 
Etiketler: Gerçek, Sevgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı