Yazı Detayı
04 Mayıs 2021 - Salı 17:55
 
AZİM Mİ, HIRS MI?
Gülşah Özgül
Beden Eğitimi Öğretmeni / Basketbol Antrenörü
 
 

Azimli misiniz, hırslı mısınız? İnsanlar genellikle ne fark var, ikisi de aynı şey değil mi? Diye sorarlar. Çoğu zaman bu kelimeleri birbirlerinin yerine de kullanırız. Ama öyle değil.

 

Hırs ruhu yorar. İnsanın içindeki ruhsal boşluğu, tedirginliği, değersizliği, başarı çabasıyla kapatmaya çalışırken azim var olanı daha da iyi hale getirmek noktasında istikrarlı bir çabadır. Hayatta yaptığımız işler için kendimize şu soruyu sormalıyız. Eylemin sonucu mu? Eylemin kendisi mi? Bu soruların cevabını düşünürken diğer bir soru hemen aklımıza gelir. Hayat elde ettiğimiz sonuçlar mıdır? Yoksa o sonuçlar peşinde geçirdiğimiz saatlerimiz, günlerimiz, aylarımız ve hatta yıllarımız mıdır? Ne tür sonuçlara erişmek bizi daha iyi bir insan yapar? Madalyalar mı bizi daha güçlü yapar yoksa deneyimler mi? Yine bu sorulara şöyle bir bakacak olursak sonuç odaklı olan insanlar hırslıdır. Süreç odaklı olan insanlar azimlidir. Azimli olan insan başarısız olursa üzülür. Hırslı olan insan başarısız olursa utanç duyar. Çünkü sonuç odaklı olan hırslı kişi dış motivasyonlarla, alkışlarla, madalyalarla ve unvanlarla hareket eder. Başarısızlık onun için bir utanç kaynağıdır. Hırslı kişi eğer başarısız olursa beklediği şeyi alamazsa öfkeye, sıkıntıya ve kızgınlığa düşer. Ondan yaratıcılığını söküp alan bu hırs onu yıpratacaktır. Hırslı kişi alkışların ve sonuçların kölesi olarak, bağımlı bir hale gelerek esnekliğini kaybeder. Bu stres altında gerçek bir odaklanmayı başaramaz.

 

Süreç odaklı olan azimli kişi için ise başarısızlık diye bir şey yoktur. O geçtim, kaldım yapmaz. O’na göre o geçmiştir sınavdan. Ya öğrenir ya da kendisini daha çok geliştirir, onun başarısı budur. O her yenilgiyi bir zafere dönüştürür. Çünkü onun zaferi çabasıdır. Her şeyden öğrenir. Engellerden ve zorluklardan bile. Hatta özellikle bunlardan öğrenir. Beklentilerle çabasını küçültmez. Hayallerini, hedeflerini ve hayatını küçültmez. Kendi alanlarında adanmışlıkla yoluna devam eden gerçek ve azimli sporcular bunu çok iyi bilirler. Onlara sorduğunuzda size yenilgi diye bir şey olmadığını söylerler. Çünkü onların gerçek değerleri süreçte yaşadıkları emekleri, gözyaşları, terleri ve hiç bitmek bilmeyen inançlarıdır. Onlara göre yenilgi sadece zihindedir. Adanmış ruhlar ise özgürdür. Hepimizin azimli ve sağlıklı hayatları olması dileğiyle…

 
Etiketler: AZİM, Mİ,, HIRS, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı