Haber Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 11:15
 
VEFA
Kemalpaşa Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Işık Şen Bilgi'nin okuyucuları için yazdığı ''Vefa'' adlı köşe yazısı yayında.
KEMALPAŞA Haberi
VEFA

Yazıma Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin güzel bir sözü ile başlamak istiyorum. 'DostIarını daima vefa iIe hatırIa can! Arayan sen oI, buIan sen; tanıyan sen oI, kucakIayan sen. KuIa vefası oImayanın Hakka vefası oImaz.' Mevlana’nın sözlerinden  sonra Türk Dil Kurumundaki anlamına bakacak olursak; Vefa kelimesi Arapça kökenlidir. TDK'ye göre vefa kelimesi anlamı şu şekildedir:

 

Sevgiyi sürdürme, sevgi, dostluk bağlılık. Vefa sahibi insan kendisine yapılan iyilikleri asla unutmaz, asla inkar etmez ve sadakatle bağlı olur. Vefa insanları birbirine bağlayan, kardeş yapan, dost yapan en değerli hazinedir. Hayatımızda birçok kimseyle karşılaşır, tanışır, bazılarıyla dost oluruz.

 

Dostlarımızla muhabbet eder, maddi veya manevi dertlerinin çözümü için gayret sarf ederiz. Kimiyle bir yıl, kimiyle uzun yıllar beraber olur, beraber çalışır, beraber koşuştururuz. Yeri gelir birçok sıkıntılara göğüs gereriz. Maddi veya manevi elimizden geleni yaparız. Dostlarımızın acısını acımız, sevincini sevincimiz bilmeliyiz. Çünkü insan yaratılışı gereği her duygusunu paylaşmak ister. İşte bütün bunlar gibi vefa, dostun dostuna olan sevgi ve sadâkatidir.


Sevgili Dostlar vefa günümüzde, İstanbul’da bir semt  adı olmaktan başka maalesef hatırlanmıyor artık. Dostluk, muhabbet, emanet gibi kavramlarla birlikte yavaş yavaş kayboluyor içimizden. Bu değerimizi yitirmemek, çocuklarımıza da aktarmak  ve yaşatmak adına yapabileceğimiz çok şey var aslında. O halde “Vefa” için ne yapmalıyız?


- Dostlarımızı sevmeli, değer vermeli ve onların yanında olmalıyız.
- Kendimiz için istediğimizi  dostlarımız, arkadaşlarımız için de istemeliyiz.
- Arkadaş ve dostlarımızın haklarını gözetmeliyiz.
- Arkadaşlarımız için özveride bulunmalıyız.
- Verdiğimiz sözleri tutmalı, insanlara güven vermeliyiz.
- Sadakatli olmalıyız.
- Büyüklerimize, yaşlılarımıza değer vermeli saygılı olmalıyız.
- Toplumsal görevlerimizi yerine getirmeliyiz.

 

Vefa ile ilgili olarak, evliyalardan birinin oğluna vasiyeti şöyle;


- Oğlum, herkesle arkadaşlık edilmez.
- İhtiyaç içinde olduğun zaman senden uzaklaşan.
- Genişlik zamanında malına göz diken ve yükseldiği vakit sana üstünlük taslayan kimse ile arkadaş olma!”
Yolunuzun VEFA'lılara çıkması dileği ile. Sevgi ile kalın.

Kaynak: Editör: Işık Şen Bilgi
Etiketler: VEFA,
Yorumlar
Haber Yazılımı