Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 18:28
 
TOHUM DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğünde düzenlenen "Yem Bitkileri Tohum Dağıtım Töreni"ne katıldı.
KEMALPAŞA Haberi
TOHUM DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI

Kemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü'nde gerçekleşen Yem Bitkileri Tohum Dağıtım törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, önemli açıklamalarda bulundu. Programa Pakdemirli'nin yanı sıra İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti İzmir milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Yaşar Kırkpınar ve üreticiler katıldı. Gelecekte gıda güvenliğini daha sağlam bir yapıya getirmek için tohumla ilgili planların doğru bir şekilde yapılmasını gerektiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Tohum başlangıçtır. Gıda zincirinin ilk halkası, biyolojik ve kültürel çeşitliliğin temeli, küçük bir tohum tanesinde büyük bir dünya gizli. Tarımsal üretimin ilk kelimesi, sürdürülebilirliğin ana hikayesi tohumla başlar. Ekonominin ve sanayinin başladığı yer de tohumdur. Önümüzdeki 30 yıla baktığımızda, dünya nüfusunun 10 milyara yaklaşacağı, Türkiye nüfusunun 100 milyonu geçeceği tahmin edilmekte. Nüfusun bu kadar artacak olması önümüzdeki 30 yıl içinde gıdaya talebin yüzde 60 oranın da artacağını hatta sadece insanlar için değil, hayvanlar için de gıda ihtiyacının artarak devam edeceğini gösteriyor" dedi.

 

İzmir'den pamuk üreticilerine müjde veren Bakan Pakdemirli, mazot ve gübre destekleri ile prim destekleri içinden en yüksek destek tutarını pamuk çiftçisine ödediklerini belirterek, "Pamuk, tekstil sanayinin önemli bir hammaddesi. Ülkemiz ürettiği ve ihraç ettiği kaliteli tekstil ürünleri ile dünyada söz sahibi olmuş bir ülke. Ülkemiz, dünyanın önemli pamuk üretim merkezlerinden birisi. Pamuk üretiminde dünyada 6'ncı sırada, verimde ise 3'üncü sıradayız. Son 18 yılda yürüttüğümüz başarılı politikalar ve destekler sayesinde kütlü pamuk verimi dekarda yüzde 40 artarak 500 kilograma ulaştı. Bugün açıklayacağım müjde ile hem üretimi hem de verimi daha da yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi pamukta pirim desteği kilogram başına 80 kuruştu. Üreticilerimizden gelen talepler ve yaptığımız detaylı analizler sonucu kütlü pamuk primini yüzde 37.5 artırarak kilogram başına 1.1 liraya çıkardık; ayrıca pamuk üreticilerine, mazot ve gübre desteğiyle birlikte kilogram başına 1.23 lira destek ödeyeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

 

İzmir'in tarımsal üretim, kalite, çeşitlilik ve verimlilik açısından zengin bir yapı gösterdiğini ifade eden İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise, "Bu proje İzmir'in öncü olduğu hayvancılık sektörüne doğrudan girdi sağlayan, kaba yem ihtiyacının karşılanmasını sağlayan bir projedir. Proje kapsamında Aliağa, Bergama, Çiğli, Kınık, Dikili, Ödemiş, Menemen, Selçuk, Foça ve Tire olmak üzere olmak üzere tarımsal üretimde önemli kapasiteye sahip 10 ilçemizde yem üretiminde kullanılan tohumlar çiftçilerimize dağıtılacaktır" dedi.

 

Yem bitkileri üretimi ile ilgili çok önemli bir proje olduğunu vurgulayan AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar da "Bizlere daha büyük umut veren hayvancılığımızın yarınları için çok önemli bir projenin burada ilk adımını atıyoruz. Bugün dünyada en önemli sektörün tarım ve gıda sektörü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugüne kadar stratejik sektör diye adlandırıyorduk. Pandemi ile savunma sanayisinin de önüne geçtiğini yaşayarak görmüş olduk. Türkiye'de gıda zinciri altyapısının güçlü olduğunu gördük. Tarımın, sanayinin ve ticaretin merkezi olan ilimizde bizler artık bu süreçten sonra tarıma, hayvancılığa ve özellikle gıdaya yönelik faaliyetlerimizi bu süreçlerden sonra daha da dikkatli ve temkinli bir şekilde bu programları takip ederek icra edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: (Yerel) - Haber Editör: Çağrı ALTUNDAĞ
Etiketler: TOHUM, DAĞITIM, TÖRENİ, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı