Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 16:31
 
ŞAP AŞILAMASI DEVAM EDİYOR
Kemalpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde şap hastalığına karşı aşılama çalışmalarını sürdürüyor.
KEMALPAŞA Haberi
ŞAP AŞILAMASI DEVAM EDİYOR

Ülkeler arasında canlı hayvan ticaretini olumsuz yönde etkileyen hastalığa karşı adeta seferberlik ilan eden ekipler, aşılamanın yapılmaması halinde büyük çapta ekonomik kayıplara neden olunabileceğini belirterek besicileri uyardı. Öte yandan, küçükbaş hayvanlara ise Brucella ve veba aşıları görevli veteriner hekimler tarafından yapılmaya devam ediyor. Kemalpaşa'da faaliyetlerini sürdüren Hayvan Sağlığı birimi belirlenen takvimlere göre, aşılama ile ilçedeki hayvanları güvende tutmaya devam ediyor.

 

Şap hastalığı, halk arasında dabak hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık hayvanlarda bulaşıcı olduğu için ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Aşı yaptırmayan yetiştiricilere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili hükümleri gereğince cezai işlem uygulanmaktadır. Ayrıca büyükbaş hayvan sevklerinde veteriner sağlık raporu almak ve buzağı desteğinden yararlanmak için aşıların eksiksiz olması gerekmektedir.

Kaynak: (Yerel) - Haber Editör: Çağrı ALTUNDAĞ
Etiketler: ŞAP, AŞILAMASI, DEVAM, EDİYOR,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ŞAP AŞILAMASI DEVAM EDİYOR
ŞAP AŞILAMASI DEVAM EDİYOR
ŞAP AŞILAMASI DEVAM EDİYOR
ŞAP AŞILAMASI DEVAM EDİYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı