Haber Detayı
05 Şubat 2021 - Cuma 18:40
 
PANDEMİ SÜRECİNDE SPOR
Beden Eğitimi Öğretmeni ve Basketbol Antrenörü Gülşah Özgül'ün okuyucuları için yazdığı ''Pandemi sürecinde spor'' adlı köşe yazısı yayında.
KEMALPAŞA Haberi
PANDEMİ SÜRECİNDE SPOR

Açık bir şekilde zor zamanlardayız. Her birimiz alışkanlıklarımızın ve konfor alanımızın dışına çıkarak dünyadaki belirsizliğe dahil olmak durumunda kaldık. Hatta bazı az sayıda kişi özellikle spor alanında görev yapan teknik adamlar, kulüp yöneticileri ve sporcular diğer insanların belirsizliğine dahil olma cesaretini gösteriyorlar ki bu tam olarak bir savaşçı olmanın gerçek anlamıdır. İşte böyle bir belirsizliğin hâkim olduğu zamanlardan geçiyoruz.

 

Değişkenlik gösteren, geleceği göremediğimiz ve olan biteni kavramakta zorlandığımız ve hepsinin ardında bir nedensellik bulamadığımız için kendimizi güvenli hissedemediğimiz zor zamanlardan. Genelde inandığımızın aksine hayatımızın en keyifli anları bizim edilgen olduğumuz, bizim alıcı olduğumuz her şeyin yolunda olduğu yada bizim dinleniyor olduğumuz zamanlar değildir. En iyi, en keyifli anlar çoğunlukla kişinin bir şeyi başarmak için bedeninin ve zihninin sınırlarını zorladığı anlardır. Peki böyle bir zamanda kendimizi fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak nasıl koruyabiliriz. Tabi ki spor yaparak.

 

Spor yaparken kaslar çalışır kasların çalışması esnekliği ve gücü arttırır. Vücudun yağlanmamasını sağlar omurga güçlenerek dayanıklılığı, işverimini ve üretkenliği arttırır. Fiziksel aktivite vücuttaki yağ oranını azaltır bu da damarların tıkanmasını önler. Sağlıklı ve açık damarlar tüm vücudun daha iyi kanlanmasına daha iyi oksijenle temas etmesi anlamına gelir. Bu sayede vücut sağlıklı bir şekilde çalışır. Böyle sağlıklı bir vücutta zihnimizde dinlenmiş, rahatlamış ve dinç hale gelir. Günümüz anlayışında spor fiziksel faydalarının yanı sıra ruhsal sağlığı da olumlu yönde etkileyen hareketler bütünüdür. Önemli olan ne yaptığımız ve neler yaşadığımız değil nasıl yaptığımız, ne ürettiğimiz ve onları nelere dönüştürdüğümüzdür.

 

Zorunlu olarak evde kaldığımız bu günlerde sağlıklı kalabilmek için hem bizlerin hem de çocuklarımızın koruyucu tedbirleri alarak mutlaka spor yapması gerekmektedir. Bu farkındalıkla içinde yaşadığımız bu dünyanın bir parçası olarak her yeni günde, zorluklarla başa çıkabileceğimizin inancıyla sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…

Kaynak: Editör: Gülşah ÖZGÜL
Etiketler: PANDEMİ, SÜRECİNDE, SPOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı