Haber Detayı
10 Eylül 2021 - Cuma 22:50
 
KEMALPAŞA'NIN EĞİTİM RAPORU AÇIKLANDI
Eğitim-İş Kemalpaşa Şubesi tarafından Kemalpaşa’da eğitimin sorunlarını içeren bir rapor hazırladı. Basın açıklaması ile paylaşılan raporda 22 yıldan beri nüfusun yüzde 75 artmasına karşın Kemalpaşa’da ilkokul yapılmadığının altı çizilerek İlçenin acilen ilkokula ihtiyacı olduğu vurgusu yapıldı.
KEMALPAŞA Haberi
KEMALPAŞA'NIN EĞİTİM RAPORU AÇIKLANDI

Kemalpaşa Atatürk Anıtı'nda yapılan basın açıklamasına Eğitim-İş Kemalpaşa Şube Temsilciliği yönetimi, CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli, Saadet Partisi Kemalpaşa İlçe Başkanı Ramazan Biçen, ADD Başkanı Şahin Üstünçağ ve yönetimi, CHP Kemalpaşa Kadın Kolları Başkanı Aysel Ablak, CHP Kemalpaşa Gençlik Kolları Başkanı Ozan Yalçın, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

 

Şube Başkanı Salih Topuk yaptığı açıklama da şu ifadelere yer verdi: Biz Eğitimiş Kemalpaşa Temsilciliği olarak, Kemalpaşa’da eğitimin ihtiyaçlarını ve sorunlarını içeren bir rapor hazırladık. Bunu da Kemalpaşa Kamuoyu ile paylaşmak istedik. Kemalpaşa merkezinde 5 ilkokul, 6 ortaokul var. Bu okullarda yaklaşık 7.200 öğrenci öğrenim görüyor. Sınıf mevcudu ortalamaları 35/ 40 öğrenci. Bunun yanında Atatürk okulu ile Sekiz Eylül okulu halen ikili öğretim yapıyor. Bu okullardaki sabahçı öğrenciler kış mevsiminde, dedeleri sabah namazı için camiye giderken, okula gidiyorlar derse giriyorlar. Öğlenci öğrenciler de akşam namazından sonra dersten çıkıp evlerine gidiyorlar. Sabah ortalık açılmadan ve akşam karanlığında bu çocukları sokaklarda hangi tehlikeler bekliyor biliyor muyuz?

 

Bir zamanlar başbakan Binali Yıldırım da, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da “Ülkemizde 2019 yılında, ikili öğretimin sona ereceği” sözünü vermişlerdi. Malesef bu söz yerine getirilmedi. Peki ikili öğretime nasıl son veririz değerli arkadaşlar? Tabi ki okul yaparak son veririz. Oysa Kemalpaşa’ya en son yapılan ilkokul, 1998 yılında yapılan 75. Yıl İlkokulu. O zaman Kemalpaşa’nın toplam nüfusu 65 bindi. Bugün toplam nüfus 110 binden fazla. Nüfus yaklaşık 75 artmış, ama 22 yıldır Kemalpaşa’ya yapılan bir tek ilkokul yok... Bugün Kemalpaşa’da 150’ye yakın öğrenci özel eğitim görüyor. Belki de bunların dışında özel eğitime muhtaç çocuklar da var. Bunları bilmiyoruz. Bu çocukların eğitim gördükleri okulların bahçesine çıkıp oyun oynama, çevreyi tanıma, çevreye uyum sağlama, topluma uyum sağlama gibi eğitimleri görme imkanları yok. Biz o çocukları 40/ 50 metrekare sınıflarda, eğitim adına hapsediyoruz. Kemalpaşa’da başarılı olan, Fen liselerinde okuyan öğrenciler var. Ama 110 binden fazla nüfusu olan bu şehirde Fen lisesi yok.

 

Yaklaşık 1.500’ün üzerinde eğitim çalışanın olduğu Kemalpaşa’da, öğretmenlerin bir araya gelip, eğitim üzerine görüş alışverişinde bulunabileceği; dışarıdan Kemalpaşa’ya tayini çıkan bir öğretmenin veya bir devlet memurunun kiralık evini bulana kadar barınabileceği bir öğretmenevi yok.

 

Biz Eğitimiş Kemalpaşa Temsilciliği olarak diyoruz ki: Kemalpaşa’da ikili öğretimi sonlandırmak için, çok acil “İlkokula” ihtiyaç vardır. Kemalpaşa’da özel eğitime muhtaç çocukları eğitip, topluma kazandırabilmek için, çok acil “Özel Eğitim Uygulama Okuluna” ihtiyaç vardır. Kemalpaşa’da başarılı öğrencilerin okuyabileceği “Fen Lisesine” ihtiyaç vardır. Kemalpaşa’da öğretmenlerin, devlet memurlarının bir araya gelebileceği, barınabileceği “Öğretmenevine” ihtiyaç vardır. Kamuoyunu bilgilendirmek için yaptığımız bu basın açıklamamızda bizimle birlikte olan, bize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, Kemalpaşa halkına teşekkür eder, saygılar sunarız.

Kaynak: (Kemalpaşa) - Eğitim-İş Editör: Haber Merkezi
Etiketler: KEMALPAŞA'NIN, EĞİTİM, RAPORU, AÇIKLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı