Haber Detayı
25 Haziran 2021 - Cuma 17:03
 
KEMALPAŞA KİRAZI FUAR İZMİR'DE
Fuar İzmir'de bu yıl 16'ncısı düzenlenen ve dünden itibaren ziyarete açılan İzmir Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda coğrafi işaret tescili alan Kemalpaşa Kirazı tanıtım amaçlı standlarda yerini aldı.
KEMALPAŞA Haberi
KEMALPAŞA KİRAZI FUAR İZMİR'DE

Azerbaycan Tarım Bakanı İnan Karimov ile Kuzey Makedonya Tarım, Orman ve Su Ekonomisi Bakanı Arjanit Hoca'nın da katılımıyla düzenlenen törende Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir konuşma yaptı.

 

Agroexpo'nun tarım ve hayvancılık alanında Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise 4'üncü büyük fuarı olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, fuarın Türkiye'nin vitrini, sektörün bir sergisi olduğunu, bu yıl da yaklaşık 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefiyle tarım ve hayvancılığa güç katacağını söyledi. Pakdemirli, coğrafi konum açısından tarımda büyük bir avantaja sahip olan Türkiye'nin yatırımcılar için bölgedeki en uygun ülke olduğunu söyledi. Sulama alanında hizmete aldıkları yatırımlar sayesinde geçen yıl toplam bitkisel üretimi 9 milyon ton artışla 126 milyon tona yükselttiklerini ve Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığını anlatan Pakdemirli, "Büyükbaş hayvan varlığımız, 2020 yılında 18,2 milyon başa yükselerek Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştı. Küçükbaş hayvan varlığımız ise son bir yılda yüzde 12 artışla 54,1 milyon başa yükselerek son 30 yılın en yüksek rakamına ulaştı.” dedi.

 

Kurulan stantlarda ziyaretçilere, tarımın çeşitli alanlarında hazırlanan eğitimler konu uzmanları tarafından aktarılıyor. Tarım ve hayvancılık firmaları, yerli ve yabancı traktör üreticileri ve çiftçileri İzmir'de buluşturan Agroexpo, Avrupa'nın önemli tarım fuarları arasında yer alıyor. Fuarda 1 milyar dolarlık iş hacmi oluşması, 80 ülkeden 1050 katılımcı ve 390 bin ziyaretçinin ağırlanması bekleniyor.

Kaynak: (Yerel) - Haber Editör: Çağrı ALTUNDAĞ
Etiketler: KEMALPAŞA, KİRAZI, FUAR, İZMİR'DE,
Yorumlar
Haber Yazılımı