Haber Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 15:35
 
HERKES KENDİ ÜLKESİNE GİTSİN
Son zamanlarda alevlenen Suriyeli ve Afgan göçmenlerle ilgili tartışmalara Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı'da dahil oldu.
KEMALPAŞA Haberi
HERKES KENDİ ÜLKESİNE GİTSİN

Ege'de Sonsöz'e konuşan Karakayalı, "Suriye'de savaş bitti. Oradaki savaşın bitmesi ile göçmenlerin dönmesinde yarar var. Bunu herkes biliyor ve söylüyor. Bende dönme durumunu destekliyorum. Herkes kendi ülkesine gitsin. Savaş olsa tamam kalmalarında sorun yok ancak şu an savaş bitmiş durumda. Herkes kendi ülkesine dönerse insanlar daha rahat nefes alır. Gaziantep'te bir toplantımız oldu ve biz orada 6 saat saha çalışması yaptık ve 600 bin Suriyeli vatandaşın olduğunu söylüyorlar. Sadece Gaziantep'te. Oradaki insanlar bundan çok rahatsız. İnsanların orada dükkânları var yerleşmişler, esnaf bile çok rahatsız yani halk rahatsız.

 

Suriyeliler'in ardından şimdi de Afganlar gelmeye başladı. 3 bin kilometre uzaktan kimse ailesi ile gelmiyor, 25-30 yaşlarındaki gençler geliyor sadece. Bu hoş bir durum değil. Göreve geldiği günden itibaren belediye eli ile Suriyelilere yardım vermiyoruz. Ben yıllardan beri bu uygulamayı yapıyorum ve hiçbir Suriyeli gelip de benden yardım istemedi. Kaymakamlık onayı ile veriliyor zaten yardımlar. İzmir'deki göçmenler, İzmir için risk oluşturur. Bütün Türkiye için risk oluşturur. Tamam savaş varken kaçıp gelmişler çoluğu çocuğu ile birlikte. Can güvenliği riski de ortadan kalktı, Suriye devlet başkanı da çağrıda bulunuyor gelin diye. Neden gitmiyorlar peki?” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Yerel) - Haber Editör: Haber Merkezi
Etiketler: HERKES, KENDİ, ÜLKESİNE, GİTSİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı